Koncentracija i gustina

Milica2000's picture

1.Naci kolicinu koncentracije koncentrovane 36,5% HCL, cija je (ro=1,179g/cm3)?

2.Kako pripremiti 50g 8%-nog rastvora HCL od 36,5%-ne HCL, cija je (ro=1,179g/cm3)?

milicaradenkovic's picture

Jedan zadatak jedna tema

1. Uzmes da je V=1 l

mr=ro*V=1.179*1000=1179 g

ms=mr*w=1179*0.365=430.33 g

n(HCl)=m/Mr=430.33/36.5=11.79 mol

c(HCl)=n(HCl)/V=11.79/1=11.79 mol/l

2. mr=50 g w1=8% a w2=36.5%

ms1=mr*w1=50*0.08=4 g

ms1=ms2=4 g

mr=ms/w2=4/0.365=10.96 g

V(HCl)=mr/ro=10.96/1.179=9.27 ml

m(vode)=50-10.96=39.04 g

Treba sipati 10.96 g HCl i dodati 39.04 g vode.

Milica2000's picture

Hvala puno

 

Milica55's picture

Imam da pripremim 100 ml rastvora ( HNO3).

Maseni udeo rastvora je 68%, a kolicinska koncentracija je 0.125 mol/dm3.

Da bih mogla da pripremim moram prvo da izracunam zapreminu ( HNO3).

Dobila sam da je zapremina 8.63 dm3. Zelela bih da proverim da li mi je tacno.

Hvala unapred. :)

 

milicaradenkovic's picture

Jedan zadatak jedna tema

n(HNO3)=c*V=0.125*0.1=0.0125 mol

ms=n(HNO3)*Mr=0.0125*63=0.7875 g

mr=ms/w=0.7875/0.68=1.158 g

V(HNO3)=mr/ro=1.158/1.51=0.767 ml

Trebalo bi da uzmes 0.767 ml 68% rastvora HNO3 i ostalo vodu tj.99.233 ml