empiriska formula

asterix's picture

Redukcijom 1.136 g nekog oksida olova sa elementarnim ugljenikom dobijeno je 0.146 g CO2.Izracunati empirisku formulu tog okisda

ja sam pokusala ovako:

-napisala sam opstu jednacinu redukcije oksida olova:

PbxOy ´+ 1/2y C--> xPb + 1/2y CO2

samo ne znam da li je tacna??

onda sam na temelju prethodne jednacine pokusala odrediti molarnu masu oksida:

n(PbxOy)=2n(CO2)

dobila sam da je molarna masa znatno manja nego koja bi trebala da bude

pretpostavljam da nisam dobro napisala opstu jednacinu redukcije oksida, ali verujem da se to moze na taj nacin resiti ili ako netko zna neki treci neka napise.

treba ispasti Pb3O4

kada njega reduciram dobijem da je odnos mnozina oksida i CO2 1:2 sto se ne poklapa s opstom jednacinom pa pretpostavljam da mi ona ne valjaaa :(

milicaradenkovic's picture

PbxOy+C--------------->Pb+CO2

0.146 g:x=44:32

x=32*0.146/44=0.106 g O

m(Pb)=m(PbO)-m(O)=1.136-0.106=1.03 g

n(Pb)=m(Pb)/Mr=1.03/207=0.00497 mol

n(O)=m(O)/Mr=0.106/16=0.006625 mol

n(O):n(Pb)=0.006625:0.00497/:0.00497

n(O):n(Pb)=1.33:1/*3

n(O):n(Pb)=4:3 i formula je Pb3O4

asterix's picture

hvala!

a zasto moja opsta jednacina ne valja, sto sam zeznula?

sto recimo da se trazi molarna masa oksida, morala bi se mnozina oksida izracunati prema mnozini CO2,  a zato nam je potrebna opsta jednacina u kojoj se mora videti u kojem omeru reaguju..

milicaradenkovic's picture

Dobra je tvoja jednacina ali broj molova nije

n(PbxOy)=1/2*n(CO2)

n(CO2)=m/Mr=0.146/44=0.003318 mol

n(PbxOy)=0.003318/2=0.001659 mol

Mr(PbxOy)=m/n(PbxOy)=1.136/0.001659=685 g/mol pa je

Mr(PbxOy)=x*Ar(Pb)+y*Ar(O)

685=207*x+16*y

 i resenje je Pb3O4 ali lakse je na onaj drugi nacin da resis zadatak.

asterix's picture

Mogu li se ikako odredit x i y iz gornje jednacine :685=207*x+16*y ?

asterix's picture

hmm..ali po jednacini mnozina oksida je 1 mol, a CO2 pola mola

PbxOy ´+ 1/2y C--> xPb + 1/2y CO2

zato sam napisala da je mnozina oksida 2x veca od mnozine CO2 (1 je duplo vise od 0.5)

milicaradenkovic's picture

Ako napises da je n(PbxOy)=2*n(CO2) neces dobiti tacno resenje a ako napises kako sam ja napisala da je n(PbxOy)=1/2*n(CO2) dobija se tacno resenje.

685=207*x+16*y

0.146g------------------44

x g--------------------------32

x=32*0.146/44=0.106 g O dalje radis kako je u prvom komentaru. Ako se setim nekog drugog nacina da se resi zadatak napisacu ti.

 

 

 

milicaradenkovic's picture

Samo da dodam ti imas u resenju 4 atoma  O a kod CO2 je 2 atoma i zato mora kolicina CO2 da bude 2 puta veca od kolicine PbxOy i zato se dobija n(PbxOy)=1/2*n(CO2)

asterix's picture

da li bi mogli nekako resenjem jedn.s 2 nepoznanice dobiti x i y?

recimo pomocu ovog izraza u jednom od prijasnjih komentara:

Mr(PbxOy)=x*Ar(Pb)+y*Ar(O)

685=207*x+16*y

ali treba nam jos 1 izraz da bi tu jedn. resili s 2 nepoznanice

milicaradenkovic's picture

Jedino sto mogu da se setim da resis na sledeci nacin

n(PbxOy):n(Pb)=1:x

n(Pb)=x*n(PbxOy) posto imas kolicinu oksida a nju ces naci preko jednacine  dobices

n(Pb)=x*0.001659

m(Pb)=207*x*0.001659

m(Pb)=0.343*x

m(PbxOy)=m(Pb)+m(O)

nadjes masu kiseonika preko mase CO2 i dobices

1.136=0.343*x+0.106

x*0.343=1.03

x=1.03/0.343=3 a y je

685=207*3+16*y

16*y=685-621

16*y=64

y=64/16=4 Ja ne znam drugi nacin da resim zadatak.

asterix's picture

Super, hvala ti !